Kom til gå-hjem-møde hos Rambøll:

Sådan får I styr på jeres samfundsmæssige aftryk

Torsdag den 10. oktober | 16:00 – 17:30 | København

Deltag i gå-hjem-mødet hos Rambøll og få inspiration til hvordan I kan arbejde med, forbedre og dokumentere jeres sociale aftryk.
Med fra mødet får I helt konkret viden, der hjælper jer i forhold til det øgede fokus på og krav til dokumentation af bæredygtighed.

Få blik for den værdi I skaber

Hvad er jeres organisations samfundsmæssige aftryk? Hvilken social værdi skaber I for borgere, lokalsamfund og byer – og hvordan sikrer I, at jeres værdiskabelse er bæredygtig og kan dokumenteres?

Det ser vi nærmere på og kommer med svar til på dette gå-hjem-møde, som er målrettet byudviklere og investorer inden for det byggede miljø.

Vi giver eftermiddagskaffen og serverer inspiration, der vil gavne arbejdet med jeres sociale aftryk.

Tirsdag den 10. oktober | 16:00 – 17:30

Rambøll | Hannemanns Allé 53 | 2300 København S

Derfor skal du deltage
I de senere år er fokus på og regulering af bæredygtighed øget. Fokus har særligt været på miljømæssige krav, men senest forpligter EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) virksomhederne til også at redegøre for deres samfundsmæssige aftryk, og her skal også det social aftryk nu dokumenteres.  

Det skaber et akut behov for, at investorer og by-/ejendomsudviklere får kendskab til, hvordan deres aktiviteter påvirker det omkringliggende samfund – socialt, økonomisk og miljømæssigt. Samtidig er CSRDs indtog en anledning til at genbesøge visioner og strategier i forhold til virksomheders værdiskabelse.  

Til mødet vil vi behandle spørgsmål som:  

Hvilke samfundsmæssige og sociale værdier skaber I som investorer og by-/ejendomsudviklere – og for hvem?
Hvordan måler I jeres værdiskabelse – og hvordan følger I op
Hvordan kommunikerer I jeres samfundsmæssige aftryk til omverdenen på troværdig vis? 

Du får vores eksperters inputs til at besvare disse spørgsmål gennem skarpe oplæg samt dialog og erfaringsudveksling med de øvrige deltagere.

Tilmeld dig her

Program for gå-hjem-mødet

16:00: Velkomst 

16:05: Oplæg om tendenser og drivkræfter for byudviklings- og ejendomsbranchen:

  • Hvorfor er det vigtigt at være opmærksom på jeres organisations samfundsmæssige aftryk? Øget fokus, krav og regulering omkring social og miljømæssig bæredygtighed.
  • Hvilke samfundsmæssigt aftryk skaber I som investorer og by-/ejendomsudviklere for samfund og borgere?
  • Hvordan kan I som investorer eller by-/ejendomsudviklere fastlægge og dokumentere jeres samfundsmæssige værdiskabelse?

17:05 Q&A, dialog og netværk

17:30 Tak for i dag

  • Rambølls eksperter vil stå til rådighed for yderligere spørgsmål og sparring

Mød dine værter og eksperter til gå-hjem-mødet

Christine Lunde Rasmussen

Ekspert i social bæredygtighed og diversitet 
Rambøll Management Consulting

Thomas Trier Hansen

Ekspert i ansvarlig forretningsførelse og menneskerettigheder
Rambøll Management Consulting

Emily Cochran Bech

Ekspert i social bæredygtighed og diversitet
Rambøll Management Consulting